Naordinujte si smích. Dokáže vyléčit mnoho neduhů
Ilustrační foto: ingimage.com

Naordinujte si smích. Dokáže vyléčit mnoho neduhů

16. 1. 2020

Na prahu nového roku si mnozí z nás dávají (ať už poprvé nebo jako každoročně) různá předsevzetí - hubnutí, cvičení, úklid, zlepšení vztahů doma i na pracovišti. Pravděpodobně však není příliš mnoho lidí, kteří si dají za úkol více se smát.

A přitom je smích jedno z farmakologických ošetření, které nic nestojí a je dosažitelné a prospěšné při tolika věcech, které nás trápí, zvláště pak ve zralejším věku.

Někomu se to může zdát podivné nebo dokonce nelogické, rozhodnout se víc smát, když svět je zahlcen politickým neklidem a násilím. Uvědomme si však, že veškeré obavy, které máme, nezmění na budoucnosti světa ani to nejmenší, zatímco pěkná dávka každodenního smíchu může skutečně změnit naši budoucnost k lepšímu.

Dnes je už lékařsky dokázáno, že lidé, kteří se nesmějí, jsou více ohroženi srdečními chorobami nebo mozkovou příhodou. Smích má mnoho dalších prokázaných zdravotních výhod, jako je zlepšení krevního tlaku, imunity, snížení stresu, zmírnění bolesti a odstranění nespavosti.

Možná vám to zprvu bude připadat nemístné, smát se, když zprávy přinášejí výčet katastrof, ale upřímně řečeno, všude kolem nás se přece děje i hodně věcí, které nejsou katastrofální.

Každý sice není rozený smíšek a optimista, ale určitě se vždy najde nějaký důvod, proč se zasmát a tím posilovat svou energii. Stejně jako jiné věci, jsou kolem nás i důvody ke smíchu. Musíme je však hledat. Vždyť sám internet je stálým zdrojem věcí, které umějí rozesmát. Ať jsou to vtipná zvířecí videa nebo videa se smějícími se batolaty i trochu staršími dětmi. Je mnoho webů, které se speciálně věnují veselým až ztřeštěným stránkám života. Dále jsou tu TV komedie, veselohry, knihy vyvolávající při čtení hlasitý smích, právě tak jako občasný reálný projev nás i našich přátel, nehledě na věk.

Smích, který léčí, však nikdy není sarkastický nebo urážlivý. Je to jen spontánní výraz radosti z něčeho nečekaného a legračního. Malé děti se tak chovají stále. Jestli někdo, pak jsou to právě ony, kdo pro nás může být příkladem pravého smíchu. Smějí se totiž bez uvažování, jak to zní nebo vypadá, když se chichotají, co si o nich kdo myslí.

Ano, svět je vážný a je mnoho věcí, které se nás týkají. Ale je tu také zábava, hra a to, co můžeme nazvat v každém věku krásným bláznovstvím. Smích je univerzální. Je dobrý pro naše srdce i duši. Takže víc se smát je nepochybně báječným novoročním předsevzetím, které si zaslouží splnit.

Pomohl vám někdy vyloženě smích překlenout nějaké těžké období? Můžete uvést příklady humoru v každodenním životě? Považujete se za smíška, za veselého člověka, který umí rozesmát ostatní?

Hodnocení:
(5 b. / 23 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Výborně, Zuzko. Snad jsi ještě v redakci a také Tě netěší, že na i60 humoru značně ubylo. Kde jsou ty časy, kdy bývaly vypsány soutěže "Vtipnější vyhrává"...
Lubomír Müller
Myšlenky, které tesat do kamene.... Zuzko, krásná úvaha. Dodal bych, že nejen smích, ale i úsměv je lék. Stačí maličkost - před spaním a hned po probuzení roztáhnout tvář do úsměvu. Nervové dráhy tuhle mimiku mají zafixovanou jako pocit spokojenosti a spojí se s centrem v mozku, které za to odpovídá. A je to! Spánek bude o něco "veselejší" a den po probuzení také.
Eva Mužíková
Když se mne někdo zeptá jak se mám obvykle odpovím : " Tak, jak jsem se nikdy dříve neměla".:))) Je na každém, jestli si pomyslí že lépe, či hůře. Je to taková moje hra....
Anna Potůčková
Zuzko bezva článek, a nepatřím mezi rozené smíšky, ale přesto se ráda zasměji. Myslím že každý den je důvod k úsměvům.
Soňa Prachfeldová
A už zmizel , ale úsměv ne .
Soňa Prachfeldová
Smích je koření života, s dobrými a příjemnými lidmi se vždy najde něco k smíchu. Nejkrásnější úsměv je úsměv dětský, Matýsek mě vždy spolehlivě rozesměje . Rozesměji se i druheho, když řeknu nekoukej jak kakabus , nebo v našem klubu hrajeme hru se sl ovy a to už se smějí všichni. Hned je člověku líp. Děkuji Zuzko za hezký článek, který mi prozářil dnešní ráno. ? Tady je důkaz, vubec nevim, jak se smajlík sem dostal.
Jitka Caklová
Mě když se kdokoliv zeptá: "Jak se máš/te?", vždy s úsměvem odpovídám: "Děkuji za optání, DOBŘE, špatně už jsem se měla :-) :-) :-)".
Květuše Pinkasová
Někdy se mi to ještě nedaří ale bylo to tady, je a bude... hezký recept jsi nám připomněla a naordinovala, Zuzko!
Jaroslava Handlová
Již samotný název článku mne přesvědčil, abych si ho právě teď před spaním přečetla. Zuzko, udělala jsi mi radostnou tečku za hezkým dnem, usínat budu s úsměvem. Díky. ///A čemu jsem se zasmála dnes hned po ránu? Do čekárny mamografie přišla žena, změřila si přísným pohledem nás sedm čekajících, pak se hlasitě zeptala sestry: „To všechny tady už přišly přede mnou?" Způsob, jakým se divila, mě rozesmál, nevydržely být vážné ani ostatní ženy. Úsměv jsem pak zaznamenala téměř u každé, která vycházela z ordinace - stačilo, když doktorka po preventivní prohlídce oznámí, že jste v pořádku - to je pořádný důvod k úsměvu nejméně po celý týden! Zítra si nechám polechtat bránici zase nějakou ztřeštěností - o ně nemám nouzi.
Eva Mužíková
Zuzko, tak to článek který se mi moc líbí, protože já si myslím, že mám k rozdávání dobré nálady vlohy. Příkladem jsou moje rýmovačky, které vymýšlím hlavně proto, abych čtenáře pobavila a jejich úsměvné reakce jsou pro mne milou odměnou. Mám ráda kolem sebe lidi, kteří nešetří smíchem a jejich smích je nakažlivý. Jedná taková osůbka je zaměstnaná v útulku, je tělesně postižená, ale její občas i t.zv.: " prdlé" nápady provázené výbuchy smíchu jsou nakažlivé. Mnohdy mne svojí bezprostředností strhne na svoji stranu a já se směji s ní, až mi tečou slzy...Lidi, to je balzám na srdíčko, k tomu společnost chlupáčků a štěstí je tu..
Jitka Caklová
Álo, tak to máš kliku, že jsi před třiceti lety "neznala" mě, protože to co jsi napsala o těch "dvou lidech", je určitě slabý odvar toho, co bys napsala o mě :-) :-) :-)
Alena Tollarová
Uvědomila jsem si, že znám dva lidi (jednoho přes 40 let), které jsem nikdy neviděla se jen tak obyčejně smát, tlachat o ničem a řehnit se přitom, hrát ohníčky smíchu v očích nebo nedej bože smát se, až se člověk zajíká. Zasmějí se, když myslí, že se to sluší, ale je vidět, že si se smíchem moc nevědí rady. Myslím, že si to ani neuvědomují a kdyby jim to někdo řekl, namítnou, že to není pravda.
Jana Šenbergerová
Zuzko, myslím, žes uchopila tento rok za správný konec. Přestože nejsem smíšek, denně využívám každé sebemenší příležitosti k zasmání. Nejvíce mě vždy pobaví můj nahluchlý a velmi vážný partner. Často mě rozesmějí i vtipy na íčku. Díky knížce Život, láska, smích od Osha, jsem přežila a dokázala se smát i v nejtěžších chvílích svého života. Škola smíchu také není k zahození, ale tu jsem neabsolvovala.
Danka Rotyková
Jsem vděčná za každou příležitost k zasmání. Nenarodila jsem se jako smíšek, ani jako bavič. Přesto se směju moc ráda. Dokonce jsem zjistila, že se teď směju hlasitěji než dříve. Asi už padly všechny zábrany, které jsem měla nasaveny jako dítě a také v mládí. Ach jo, někdy si uvědomuji, jak to bylo všechno jiné, tehdy v 60. letech moc důvodů k smíchu nebylo. Tak bychom si to měli užít alespoň teď. Tento týden zrovna v TV opakovali Televarieté s Jiřinkou a panem Dvořákem. Smála jsem se téměř v kuse celý pořad. ? ....
Zuzana Pivcová
Mám radost za všechny, kteří mají radost, třebaže je u někoho jen dočasná. I ta má cenu.
Hana Nováková
Zuzko, nejsem úplně introvert, jen tíhnu k jakési mlencholii. Dříve tomu tak nebylo, ale nemoc dokáže své. Dokáží mě rozesmát vnoučata, videa o zvířatech, nebo cizí videa o nešikovných lidech, zasměju se starému filmu. Když je můj zdr. stav nějak ustálen, dokážu rozesmát i partu svých bývalých spolupracovníků. tak jako před mnoha lety. Někdy si říkám, jak složité, nevyzpytatelné a neprobádané jsou pochody v mozku, jednou tak a podruhé jinak. Tak to jsem já
Marie Doušová
V mém životě moc smíchu nikdy nebylo ,ale přesto si vzpomenu , kdy mě z filmu Pelíšky, "Kde soudruzi z NDR udělali chybu" mě vždycky rozesměje. Smát se uměle neumím,ale je pravda , že smích je lék. Dík Zuzko za článek.
Zdenka Soukupová
Zase jeden pozitivní článek. Hned mám lepší náladu a úsměv na rtech. I přes menší trable, které mě postihly přes přelom roku: rozbité dioptrické brýle, porouchaná pračka, protékající vanička ve sprše, píchlé kolo a rozbité brzdy u auta (to u dcery). Největší problém ale u nás je sehnat opraváře. Ale zvládám to psychicky dobře (vypomáhám si večerní dvoudeckou vína) a snad se mi do konce měsíce podaří vše dát do kupy. Tak přeju hodně radosti a úsměvů!!!
Jitka Caklová
Stačí mi i smích, který lechtá bránici, jako chvění motýlích křídel a moc mě Zuzko potěšilo, že takto optimistický článek jsem si přečetla právě od Tebe.
Marie Seitlová
Ráda se smějí, i když mi spousta lidí říká, že jsem moc vážná. Chodím do jógy, kde se smějeme. Ležíme na zádech, šlapeme jako na kole a do toho se začneme smát. Nejprve je to cha, cha, ale pak se začneme od srdce smát, je nás tam přes 30 a to je opravdu veselo. Domů jdeme s radostnou náladou. Zuzko díky za článek.
Jitka Caklová
A už jste slyšeli o tom právníkovi, který právě dostal účet od instalatéra? "No tohle, vy si účtujete dvě stě dolarů za hodinu? Já tolik nevydělám ani jako právník," nechtěl si to nechat líbit. A instalatér na to: "Já jsem jako právník tolik také nevydělával." Všechno je relativní.
Mirek Hahn
Jeden příklad každodenního, poměrně ostrého humoru bych měl… Říkal jsem si tenkrát, jestli mi to projde. Měl jsem v jedné firmě na starost menší provoz a koncem roku jsem se zaměstnavatelem vyjednával vánoční bonusy a zvýšení platu pro řadové zaměstnance provozu. V mailech jsme postupně docházeli k přijatelnému kompromisu. Nakonec byly náklady o něco vyšší než původní představa zaměstnavatele ale akceptoval to. Na to konto mi napsal v žertu: „ To je dost peněz. Chtěl bych být dělníkem v provozu.“ Odepsal jsem mu: „Tak to ses měl líp učit.“
Zuzana Pivcová
Smích nemusí být vždy hlasitý, mnohdy je důležitější, když odůvodněně zaznívá někde uvnitř. Osobně moc humoristka nejsem a nikdy jsem nebyla. Ale dávat a přijímat s vděčností radost, tomu se učím celý život. Až do dneška. Včetně tohoto článku a komentářů k němu.
Jitka Caklová
Ráda se směji, ale občas mi do smíchu není. Ale jsem ráda, když dokáži rozesmát, nebo alespoň zlepšit náladu někomu, kdo o to stojí. Vnucovat humor někomu, kdo o to nestojí to nedělám, ale udělá mi radost, když mi někdo řekne: S tebou se tak hezky povídá..., nebo zavolá a řekne si o hezkou chvilku, to mě opravdu potěší ♥♥
Dana Puchalská
Zuzano, kdybys viděla jakou já mám radost z dnešního článku. Ano, smích léčí. Děkuju moc a moc. :-) :-) :-)
ivana kosťunová
Na světě je spousta věcí k radování a i k vážným věcem lze přistupovat s humorem. Zuzko, mám radost z tvého optimistického článku. :)) :))
Mirek Hahn
Bezva téma. Katastrofální zprávy nevyhledávám (ale vím o nich), takže nežiju ve světě, kde je všechno na nic ale ve světě, kde je spousta prima věcí. Nejraději si dělám legraci ze sebe, tím se nikoho nedotknu. Kromě smíchu mám rád i tichou radost a velkou radost mám když můžu někoho rozesmát nebo mu udělat radost :-) Nicméně mám i temnou stranu osobnosti, sarkastickou a ironickou...., když je třeba.
Věra Ježková
Zuzko, děkuji za moc hezký článek. Jsouc především melancholik, nemůžu být současně smíšek. Směju se ovšem ráda. Nejradši ve dvou. Ač ozdravující funkci smíchu věřím, takový nucený, který propaguje např. Dr. Nešpor, ze sebe nedostanu. :-)
Hana Rypáčková
Není mi do smíchu, ale dovedu rozesmát toho, koho dobře znám. Máme společné zážitky...Sestru, kamarádku. I po telefonu . Alenko , tebe neznám bez úsměvu. No, když fotíš, tak jsi vážná...
Jana Hošková
U některých lidí se dost nadřete, když je chcete rozesmát. Každý jsme totiž jiný a každému je k smíchu něco jiného. Já se kolikrát nejvíc nasměju sama sobě, tomu, co se mi stává. :-))
Alena Tollarová
Moje krédo zní: Každý den s úsměvem!