Karel Nešpor: Každý střízlivý den je skvělý, natož celý měsíc
Karel Nešpor je český psychiatr specializovaný na léčbu návykových nemocí, publicista a pedagog

Karel Nešpor: Každý střízlivý den je skvělý, natož celý měsíc

23. 1. 2020

Karel Nešpor, český psychiatr specializující se na léčbu návykových nemocí, celý život říká, že normální je abstinovat. Jak se podlě něj mění chování Čechů k alkoholu a dalším drogám a co si myslí o moderní iniciativě Suchej únor?  

V posledních letech se stala velmi oblíbená iniciativa Suchej únor, ke které se přidává spousta lidí a měsíc abstinuje. Jaké na máte ohlasy na tuto akci? Máte odhad, kolik lidí se do iniciativy každý rok zapojí?
Každý střízlivý den je skvělý, natož celý měsíc. Někdo zjistí, že je mu bez alkoholu lépe a bude abstinovat celý rok. Podle organizátorů se v roce 2019 zapojilo 500 tisíc lidí. Z nich mnozí si abstinenci prodloužili i do dalších měsíců nebo pití alkoholu podstatně omezili.

Mění se chování Čechů ve vztahu k alkoholu?
Za první republiky byl nejlevnější líh v kořalce, a převažovala kořaleční závislost. Dnes je nejlevnější líh v pivu a vínu, proto je častější závislost pivní a krabicová. Od Sametové revoluce spotřeba alkoholu roste, přibylo drog i hazardu. Největšími problémy ale stále zůstávají alkohol a tabák.

Má na závislosti vliv dnešní přetechnizovaná a rychlá doba?
Nadměrný stres je rizikovým činitelem řady zdravotní problémů včetně návykových nemocí. Komplikovaná technika, videohry a přemíra administrativy vyčerpávají. Jednou jsem si stěžoval odborníkovi na IT technologie, že se můj počítač chová divně. Uklidnil mě slovy: „Divně se chovají všechny počítače.“

Vaším mottem je: normální je abstinovat. Narážíte na nepochopení?
Ti, kdo nadměrně pili a nyní abstinují, tomu rozumějí a nejen oni. V roce 2019 jsem přednášel na velké onkologické konferenci. Mimo jiné jsem tam řekl, že v prevenci a léčbě národových onemocnění pomáhá abstinence od alkoholu. Přítomní to přijali jako samozřejmost.

Jak se udržujete fit?
Denně cvičím jógu a čchi-kung. Je to zdravé a zajímavé. A také se rád zasměji.

O Smíchu a komunikaci jsou vaše přednášky...
Mé přednášky jsou například o tom, že úsměv dokáže říci více než slova. Úsměvem lze vyjádřit přátelské a mírumilovné úmysly, obdiv, náklonnost a projevit zdravé sebevědomí.

Umíme spolu v dnešní době komunikovat? Jaký vliv má alkohol na komunikaci?
Základem dobré komunikace je schopnost naslouchat. Při tom bychom měli vnímat i tón hlasu, výraz tváře a další prvky mimoslovní komunikace. Tohle většinou umí lépe ženy než muži. Alkohol komunikaci zhoršuje. Opilí lidé melou každý to své a navzájem se moc nevnímají.

Co funguje, když má někdo z našich blízkých problém se závislostí? Jak mu pomoci?
Myslete na sebe, potřebujete to, protože jste v náročné situaci. Pravidelně jezte, přiměřeně spěte a přijímejte dost vody. Zvýší to vaši celkovou odolnost. Vyhýbejte se alkoholu, návykovým lékům a hazardu. Vytvořte si vlastní svět, pěstujte dobré zájmy a na závislého partnera nespoléhejte. Fyzická aktivita zlepšuje náladu i kondici. Cvičte, plavte, relaxujte, věnujte se józe, nebo více choďte. Naučte se nějakou relaxační nebo meditační techniku a pravidelně ji používejte. 
Rozdávejte moudrou lásku. Ta nedovolí, aby ji někdo zneužíval. Říká přibližně toto: „Záleží mi na tobě, ale jestli budeš takto pokračovat, půjdu vlastní cestou.“
S intoxikovaným člověkem nediskutujte, nic mu nevyčítejte. Vážnou debatu odložte na později. V případě násilí nebo výhrůžek je třeba volat policii. Ta může dotyčného vykázat na určitou dobu ze společného bydlení. Při bezvědomí, vyhrožování sebevraždou, úrazu hlavy nebo jiných vážných komplikací zavolejte lékaře.
Jste ve velké výhodě, když najdete oporu u někoho z širší rodiny (rodiče, sourozenci apod.). O problému jim řekněte a požádejte je, aby pomohli závislého přemluvit k léčbě a abstinenci. Užiteční bývají i dobří a střízliví přátelé. Na nedospělé děti nespoléhejte, tento problém musí vyřešit dospělí. Pomáhají také odborná pomoc, krizové linky a organizace pro příbuzné lidí závislých na alkoholu Al-Anon. 
Pomozte závislému partnerovi zlepšit životní styl. Plánujte střízlivé aktivity v bezpečných střízlivých prostředích. Je ale lepší počítat se všemi možnostmi včetně rozchodu. Aby blízký člověk návykový problém překonal, můžete sice něco udělat, ale není to zdaleka ve vaší moci. Rozchod bývá jediným důstojným řešením v situaci, kdy pijící partner vytrvale odmítá abstinenci a léčbu.

Jak vlastně závislost definovat? Kdy se lidé stávají závislými?
Jako odpověď na tuto otázku nabídnu jednoduchý dotazník vytvořený podle kritérií Světové zdravotnické organizace. Klíčovým znakem je zhoršené sebeovládání, tj. 3. otázka otazníku.

 

Dotazník závislosti
Všechny následující otázky se týkají období 12 měsíců. Vyberte tu z následujících odpovědí, která se nejvíc blíží skutečnosti, a zatrhněte ji. „Droga“ znamená i alkohol nebo marihuanu nebo kombinaci různých návykových látek.

1. Cítili jste silnou touhu nebo nutkání užívat drogu? Ano – Ne
2. Nedokázali jste se ve vztahu k droze ovládat? (Vzali jste si ji i tehdy, když to bylo nevhodné, nebo jste si vzali víc, než jste původně chtěli?) Ano – Ne
3. Měli jste tělesné odvykací potíže („absťák“) po vysazení drogy nebo jste brali nějakou drogu nebo lék proto, abyste odvykací potíže zmírnili? Ano – Ne
4. Zvyšovali jste dávku, abyste dosáhli účinku původně vyvolaného nižší dávkou? Ano – Ne
5. Zanedbávali jste dobré záliby kvůli droze nebo jste potřebovali víc času k získání a užívání drogy nebo k zotavení se z jejího účinku? Ano – Ne
6. Pokračovali jste v užívání drogy přes škodlivé následky, o nichž jste věděli? Ano – Ne

Vyhodnocení
Spočítejte odpovědi „ano“.
3 až 6 odpovědí „ano“ znamená, že se patrně jedná o závislost.

 

 

 

 

Hodnocení:
(4.8 b. / 11 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Lenka Kočandrlová
Pokaždé,když nakupuji v nějakém velkém marketu,tak žasnu,co si lidi nacpou do svých vozíků.Spousty lahví s alkoholem,basy piv,škatule s plechovkami piv a tak.Na policích jsou naskládány zástupy lahví s alkoholem,vždycky si říkám,nač se toho tolik vyrábí,kdo se tím vším asi nalévá.Pak čtu ve statistice,kolik litrů alkoholu připadá na občana ČR a žasnu,kdo to za mne pije??? Mně nikdy alkohol nechutnal,pivo je mi odporné svým smradem,víno - jakékoliv mi přišlo kyselé a nespolknutelné,tvrdé pití se mi ošklivilo,jen jsem si lízla....Přesto jsem se v mládí mnohokrát opila,musela jsem to do sebe vždy vnutit,s ošklivostí spolknout,nechtěla jsem být střízlivá mezi opilcema.Od určité doby,asi tak 25 let jsem nepožila ani lžičku alkoholu,ani na Silvestra ne. Tak ze mě by měl p.doktor jen radost.
Elena Valeriánová
Nikdy jsem o panu doktorovi neslyšela a myslela jsem si původně, že fotografie u článku je pouze ilustrační. Jsem ráda, že nikdo z rodiny nepotřebuje jeho rady. Ale vím také, co dokáže z člověka udělat závislost na alkoholu. Příkladů znám nekolik, ale to asi každý z nás, nežijeme v bublinách.
Rostislav Mraček
Nevím, co to je za dotazník. Na všechny otázky odpovídám NE, přesto si půjdu nalít štamprličku. Úsměv pana doktora vypadá, jako úsměv jeho vlastního pacienta. Copak je asi v tom hrnku?!
Hana Rypáčková
Nerozesměje mně, jen věřím, že smích, co třese břichem je zdravý. Ale to nahradí dýchání do břicha. Věřím, že má výsledky...Trochu alkoholu ale nikoho nezabije...
Jarmila Fialová
Včera byl v televizi a přiznám se,že mě tedy nerozesmál ani trochu.
Věra Ježková
Pan doktor Nešpor je bezpochyby dobrý odborník. Nicméně jeho postoj k abstinenci nesdílím. Před mnoha lety jsem se ze zdravotních důvodů asi dva roky nedotkla alkoholu. Nic se mi nestalo, ale motivací byl strach ze zhoršení zdravotního stavu. Občasná mírná konzumace alkoholu mi je příjemná. Svým vynuceným smíchem mě pan doktor nikdy nerozesmál; pro mne samotnou je velmi nepřirozený, a tedy i nepříjemný.
Jitka Hašková
Dr. Karel Nešpor je pozoruhodný člověk, vynikající učitel jógy. Znám ho asi od roku 1984.
Danka Rotyková
Pan doktor Nešpor je určitě zvláštní, ale je to i z mého pohledu velký odborník, jakých je v u nás málo. Nedivím se ale ani K. Boháčkovi, nejsme roboti. Článek je plný zajímavých informací, to je třeba konstatovat. Pan doktor má letité zkušenosti jako málokdo.
Jana Šenbergerová
Karle a Zdenko, ale nejdřív by vás nepochybně rozesmál, a jak je známo, i když je smích nakažlivý, léčí. A o to přece jde.
Antonín Vácha
Pan doktor Nešpor je nesporně v současnosti nejlepším odborníkem v oboru. Tisíce lidí mu jistě vděčí za to, že jim pomohl. Jsem rád, že si tu rozhovory s takovými kapacitami mohu čas od času přečíst.
Zdenka Soukupová
Pane doktore, promiňte. Cítím to jako Karel.
Alena Tollarová
Děkuji za zajímavý rozhovor. Naštěstí nikdo z rodiny ani známých závislý na alkoholu nebo drogách není ani nikoho takového osobně neznám. Přiznám se, že nevím, co bych v takové situaci dělala.
Mirek Hahn
Doktora Nešpora si vážím, jeho přístup přináší výsledky u lidí, které jejich závislost dostala na dno.
Karel Boháček
Ať mi p.Nešpor promine, ale já bych se z něj asi zcvoknul dříve , než by mně vyléčil.