Gastronomie

Mám ráda kedlubny

Dobrý den přeji těm, kteří je mají také rádi.  Teď na podzim jich jsou plné obchody nejen bílých,…

9. 11. 2019 Dana Puchalská

Vzpomínáte? Vaříme po práci rychle a dobře

Dalším z knižních pokladů uherskohradišťské „knihobudky“ je kuchařka známé autorky Juliány A. Fialové Vaříme po práci rychle a dobře z roku 1956. Nevelká brožura obsahuje překvapivé množství receptů, jídelníčků a rad určených zejména začínajícím hospodyňkám.

3. 11. 2019 Redakce

Vzpomínáte, jak se vařívalo dětem?

V takzvaných „knihobudkách“, kam lidé mohou odkládat již nepotřebné knihy, se občas najdou opravdové poklady. V Uherském Hradišti jsem nedávno v jedné z nich narazila hned na dva takové poklady. Jsou jimi kuchařky.

25. 10. 2019 Redakce

Ochutnejte skvělé podzimní drinky ve znamení brusinek

O tom, že k sobě ovoce a šumivé víno patří, nemusíte pochybovat. Zapomeňte ale chvilku na jahody, které se už hůře shánějí. Vsaďte na sušené brusinky, které jsou lahodné, dostupné po celý rok a váš drink promění ve stylovou záležitost.

20. 10. 2019 Redakce

Jak správně naložit zelí

Připravte si vlastní zásobárnu vitamínů na zimu. V kysaném zelí je jich opravdu hodně. A nejen to. Podle řady průzkumů je kysané zelí dobrou a zároveň levnou prevencí před vznikem rakoviny jater, plic či tlustého střeva.

14. 10. 2019 Redakce

Říjnová galavečeře v Il Giardino Toscano

Pražská restaurace Il Giardino Toscano pokračuje ve spolupráci se zahraničními kuchaři. Se šéfkuchařem Filipem Šulcem se tentokrát ke sporáku postaví Chris Naylor.

13. 10. 2019 Redakce

Senioři jedí nezdravě. Mýtus nebo realita?

Sedmdesát procent lidí si myslí, že se čeští senioři stravují nezdravě. Hlavním důvodem je to, že na kvalitní jídlo nemají dostatek peněz. Toto vyplynulo z aktuálního průzkumu společnosti Rondo Data, který zkoumal, co si veřejnost myslí o stravovacích návycích lidí vyššího věku.

6. 10. 2019 Vratislava Hofmanová, redakce

To já nejím. Věta, kterou říká stále více lidí

To nejím. To nemůžu jíst. To pro mě není vhodné. Tyto věty jsou v posledních letech slyšet čím dál častěji. Lidé ze svých jídelníčků vyřazují řadu potravin v přesvědčení, že tak pro sebe činí to nejlepší. Ale běda, když mají vysvětlit, proč to vlastně dělají.

2. 10. 2019 Vratislava Hofmanová, redakce

Máte plný košík? Recepty z hřibů, lišek, ryzců, klouzků, václavek a dalších hub

Smaženice, polévky, omáčky, saláty, zapečené těstoviny, ale i candát či bažant na houbách. Jídel z hub jsou stovky. My nabízíme recepty inspirované nejrůznějšími evropskými kuchyněmi tak, jak je zaznamenal vášnivý houbař, spisovatel a překladatel Viktor Faktor.

27. 9. 2019 Redakce

Superpotravina Ghí nahradí všechny tuky a navíc má spoustu léčivých účinků

Voní a nepřipaluje se. Dá šmrnc jakékoliv polévce i omáčce, je skvělé na dušenou zeleninu, při pečení jím nahradíte všechny margaríny i máslo a lze ho namazat i na chléb a jíst za studena. A také využít k zevnímu použití na hojení ran nebo po štípnutí hmyzem.

24. 9. 2019 Jana Nevěčná